niedziela, 26 czerwca 2011

Rodzaje donic

Autorem artykułu jest pacman82



Przydomowe balkony to niezwykłe pole do popisu dla osób z gustem. Warto na takim balkonie zamontować sobie bujną roślinność. Jednakże jak doskonale wiadomo rośliny powinny pasować do donic w których stoją by wszystko mogło się komponować ze smakiem i gustem.
Zanim zatem zaczniemy na naszym balkonie stawiać kwiaty powinniśmy poszukać dla nich odpowiednich donic. Donice w dzisiejszych czasach są najróżniejszych kształtów i robione są one z różnego rodzaju materiałów co automatycznie wpływa na ich cenę.

W chwili obecnej najtańsze i najchętniej kupowane donice to plastikowe. Donice te nie są drogie, jednakże ich jakość pozostawia wiele od życzenia. W takich donicach warto sadzić kwiaty bujne, które przysłonią brzydotę owych donic. Innym typem donic również popularnym są gliniane. Są bardziej estetyczne niż donice plastikowe, jednakże ich przewagą jest fakt iż nie szpecą aż tak widoku ogólnego balkonu jak donice plastikowe.

Innym rodzajem donic są donice ceramiczne. Donice ceramiczne są niezwykle drogie, jednakże ich wygląd jest warty zainwestowania. Tego typu donice niezwykle efektownie prezentować się będą na każdym balkonie.

Ktoś kto może sobie pozwolić sobie na spore inwestycje w element balkonu jakim są donice powinien zainteresować się donicami metalowymi. Plusem tego typu donic jest fakt iż są w różnorakich kształtach. Dodatkowo donice tego typu praktycznie wpasować się mogą w każdy rodzaj balkonu. Dzięki temu możemy w dowolny sposób ustawiać donice na balkonie bez żadnego uszczerbku dla pozostałych elementów wyposażenia tej części naszego domu.

Widzimy zatem iż na rynku istnieje wiele rodzajów donic, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Ceny donic zależne są od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane i tak naprawdę w zależności od naszego budżetu będziemy decydować się na zakup tańszych donic plastikowych lub odwrotnie. Kiedy posiadamy większe pieniądze na inwestowanie w wystrój balkonu śmiało możemy zakupić donice metalowe czy ceramiczne które z pewnością dodadzą uroku naszemu małemu ogródkowi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kotły gazowe, jaki wybrać?

Autorem artykułu jest Józef  Łuczak



Kocioł gazowy to ekologiczne i w miarę ekonomiczne  źródło ciepła  dla domu. Można je podzielić według sposobu montażu na  kotły wiszące i stojące. Dalsze różnice to podział na kotły  jedno  funkcyjne i dwu funkcyjne. Kocioł jedno funkcyjny to taki, który   zasila tylko instalację  centralnego ogrzewania.  

Kocioł jedno funkcyjny może współpracować z osobnym podgrzewaczem, jest to na ogół zasobnik pojemnościowy z zamontowanym wewnątrz wymiennikiem (wężownicą).

Dwu funkcyjny, dodatkowo spełnia jeszcze drugą pracę przez wbudowany dodatkowy element do grzania wody i z takiego kotła mamy także dodatkowo ciepłą wodę. Ale trzeba tu zaznaczyć, że jest to układ przepływowy.

Cała regulacja ogrzewania odbywa się automatycznie, bez ingerencji użytkownika, chyba że zamontowana instalacja ma błędy wykonawcze. Mogą to być błędy; za małe średnice rur, złe spadki ułożonych przewodów, nie odpowiednie zawory  niemożność wyprowadzenia powietrza itp.

Kotły na paliwa stałe oraz olej opałowy są to urządzenia jedno funkcyjne.

Przez łatwość rozbudowy kotła gazowego na dwu funkcyjny są one bardzo popularne. Dlatego jedno- czy dwu funkcyjny takie pytanie stawiają najczęściej osoby, które chcą by dom był ogrzewany gazem.

Kocioł jedno funkcyjny jest tańszy od kotła dwu funkcyjnego, z powodu mniejszej ilości elementów wbudowanych w samym kotle, ale trzeba do niego zamontować osobny zbiornik do podgrzewania wody użytkowej, dzięki czemu można magazynować ciepłą wodę i korzystać bez ograniczeń. Do takiej instalacji można dobudować cyrkulację, i wówczas po odkręceniu zaworu baterii mamy od razu ciepłą wodę bez oczekiwania. Rozwiązanie takie (kocioł jedno funkcyjny + zasobnik wody) jest bardziej funkcjonalnym można korzystać z kilku kranów jednocześnie a ubywającą ciepłą wodę z zasobnika kocioł na pewno zdąży podgrzać, co przy kotle dwu funkcyjnym byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Zamontowanie kotła jedno funkcyjnego z zasobnikiem jest trudniejsze aniżeli instalacja  dwu funkcyjnego z powodu większej ilości elementów, które należy zamontować w tej instalacji.

Zasobnik jest zaizolowany pianką i czas nim wystygnie jest dość długi. Zasobniki są w wykonaniu stojący lub wiszący, pionowy albo poziomy.  Można go kupić razem z kotłem jednej firmy lub składankę różnych firm, z zamontowaniem i połączeniem takiego zestawu poradzi sobie zapewne każdy instalator.

Kocioł dwu funkcyjny jest dużo tańszy od już wyżej wymienionego kompletu złożonego z kotła jedno funkcyjnego i podgrzewacza wody, angażuje mniej miejsca. Grzeje tyle wody ile może podgrzać, ale strumień tej wody przygotowany w podgrzewaczu przepływowym jest ograniczony a temperatura ciepłej wody w kranie nie jest niestabilna. Zmienia się wskutek zmiany ciśnienia wody w instalacji czy odkręcenia zaworu w innym pomieszczeniu.

Do uruchomienia podgrzewacza, potrzeba dużego przepływu wody, co nie wspomaga jej oszczędzania. I jeszcze jedna ważna sprawa w instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie stosuje się cyrkulacji ciepłej wody,  gdy mamy bardzo rozległą instalację, to na ciepłą wodę trzeba czekać nawet do kilkadziesiąt sekund. Jest to również element nie sprzyjający oszczędzaniu.

Sumując powyższe; gdy mamy wszystkie krany blisko, mała ilość ludzi korzystających wówczas kupujemy kocioł dwu funkcyjny, mimo, że jest droższy. Jeżeli instalacje jest rozległa, jest potrzebna większa ilość wody ciepłej, większa ilość korzystających z tego układu, wydaje się lepiej zastosować tańszy kocioł, w sumie jednak droższy zestaw ale bardziej funkcjonalny i bardziej mobilny.

---
   


Instalacje w domu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Instalacje elektryczne - ochrona odgromowa

Autorem artykułu jest Praktyczne porady



Zobacz w jaki sposób ochronić swój dom czy też własne mieszkanie przeciwko piorunom. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który opisuje w jaki sposób stworzyć dobrą ochronę odgromową.
Instalacje elektryczne muszą być chronione przed działaniem atmosferycznych wyładowań elektrycznych, które powodują niekontrolowane zmiany napięcia w domowych instalacjach doprowadzając do uszkodzenia przewodów i włączonych (również w trybie stand-by) odbiorników, szczególnie elektroniki. Odpowiednie zabezpieczenia montowane są przez firmy, które wykonują dla nas usługi budowlane. Dobrze jest jeśli dostarczą nam one na koniec prac swojego rodzaju instrukcje BHP czyli po prostu informacje jak z tymi zabezpieczeniami się obchodzić.

Odpowiednia instalacja może być montowana na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Pierwszy z tych typów przede wszystkim przejmuje energię uderzenia pioruna po czym w sposób bezpieczny dla otoczenia odprowadza go do ziemi tak by nie ucierpiały ani sprzęty ani ludzie. Przewodów odprowadzających napięcie powinno być jak najwięcej by rozłożyć obciążenie najszerzej jak się da. Wykorzystać do tego można również przewodzące elementy dachu. Instalacja zewnętrzna składa się z 3 elementów. Na najwyższych punktach budynku montuje się zwody (przewody lub metalowe płaskowniki a także metalowe elementy dachu), które mają za zadanie wyłapać piorun. Drugim elementem systemu są przewody, które łączą zwody z uziomami. Powinno się je montować z dala od okien i drzwi. Z uziomami łączą się poprzez odpowiednie zaciski kontrolne. Uziom wprowadza prąd do ziemi. Często są to fragmenty rurociągów czy stalowe elementy fundamentów.

Instalacja odgromowa wewnętrzna ma za zadanie głównie ochraniać sprzęty przed nierównowagą napięcia w różnych elementach instalacji elektrycznej w domu. Obecność zabezpieczeń zewnętrznych nie ma wpływu na potrzebie jej instalacji. Zbudowana jest ona z połączeń wyrównawczych i ograniczników, które niwelują przepięcie a następnie prąd przepięciowy odprowadzają do uziomu. Kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że prąd z pioruna przeniknie do wnętrza budynku, do instalacji wtedy stosuje się ograniczniki klasy B. Ma to miejsce zwłaszcza w budynkach z przyłączem napowietrznym lub posiadających instalację odgromową zewnętrzną. Ich miejsce jest zazwyczaj przy głównej rozdzielni prądu lub przy złączu. Ograniczniki klas C i D stosuje się w odległości kilku metrów od tych klasy B przy czym te ostatnie umieszczane są zaraz przy odbiornikach, które wymagają szczególnej ochrony ze względu na ich delikatność lub duży pobór energii.

---
   
Tablice budowlane, sprawdź ofertę producenta tablic budowlanych.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zabudowy szklane - rodzaje szkła i ścian.

Autorem artykułu jest Robert  Czapliński



W dzisiejszym świecie nowoczesnego budownictwa nic tak nie nadaje smaku oraz stylu wnętrzu jak szkło, a w szczegolności zabudowy ze szkła. Technologie oraz materiały pozwalają na coraz to bardziej odważne zastosowanie szkła już nie tylko jako materiału koniecznego, ale także jako ozdoby lub elementu dekoracyjnego.
Zabudowy szklane wykorzystywane są wszędzie:

- kuchni

- nowoczesnych biurach

Zabudowy szklane, ściana szklana

- łazience

Szklane zabudowy pozwalają estetycznie i nowocześnie zagospodarować każdą przestrzeń. Są praktyczne i bardzo nowoczesne chociażby jako ściany szklane, drzwi lub ściany działowe. Ważnym elementem zabudowy szklanej jest, także jego estetyczne okucie, które nadaje także stylu.

Wykonuje się je z różnego rodzaju szkła, jednak najważniejszym jest tutaj używanie szkła hartowanego ze względu na dużo wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na powierzchniową różnicę temperatur.

Takie właśnie właściwości pozwalają na projektowanie coraz to bardziej nietypowych i oryginalnych zabudów szklanych.

Bardzo efektowym elementem nowoczesnego biura lub wnętrza mieszkania jest ściana szklana wykonana z np. szkła mrożonego lub lakierowanego.  Możliwe jest także wykonanie na zabudowie szklanej wzoru lub nałożenie grafiki.

Ściany szklane można podzielić w zabudowie na ściany stałe oraz  składane.

Zabudowy działowe ze szkła, panele szklane, różnego rodzaju przeszklenia ze szkła hartowanego, witryny sklepowe , balustrady szklane, panele ze szkła lakierowanego, daszki szklane.

Szklane ściany stałe wykonane z pojedynczych tafli szklanych z możliwością zastosowania szklanych drzwi pojedynczych lub podwójnych drzwi szklanych, wahadłowych oraz jednostronnych.  Dzięki zastosowaniu samozamykacza podłogowego stają się estetycznym i wygodnym rozwiązaniem w szklanych ścianach działowych a także zabudowach szklanych.

---
   


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl